Nauji, bet – istoriniai!

Created on Wednesday, 15 October 2008

 

Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčia savo rytdienos (rugsėjo 27) šventę tarsi priderina prie šiemetinių Europos paveldo dienų laiko (09 19–10 03) bei tematikos. Tiesa, pastarąją – „Istoriniai vargonai Lietuvoje“ sostinės liuteronai savaip „pakoreguoja“: istorinėje bažnyčioje (dabartinės pirmtakė pradėjo veikti 1555 m.) bus šventinami nauji vargonai!

 

 Image

Naujieji Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios vargonai
Algirdo Rakausko nuotrauka

 

Tai reikšmingas įvykis ne tik šios konfesinės mažumos, bet ir visos Lietuvos kultūriniame gyvenime. Gi Vilniaus liuteronų bažnyčia ir iki šiol „nebijojo“ tapti koncertų sale, o jos puiki akustika, regis, džiugino ir atlikėjus, ir klausytojus. Gerais VELB bičiuliais yra tapę ansamblis „Musica humana“ bei choras „Jauna muzika“; abu šie kolektyvai surengė ne vieną koncertą, gautomis pajamomis paremdami vargonų idėjos virtimą kūnu. Žinia, liuteronų parapijos taryba, prieš kelerius metus nutarusi atstatyti karo audrose sudegusius vargonus, užsimojo nemažai, lėšos tam buvo kauptos ilgai ir kantriai. Bet dabar parapijos vargonininkė Asta Saldukienė, iki šiol gavusi vaduotis mažu, 5 registrų instrumentu, neslepia džiaugsmo, jog bažnyčioje bus nauji, žymių firmų statyti, o ne „padėvėti“ vargonai (juk ne viena liuteroniška parapija yra dėkinga kuriai nors Vokietijos bažnyčiai, padovanojusiai savo senus vargonus, padėjusiai juos atvežti ir sumontuoti). „Tapsime dar labiau muzikuojanti bažnyčia!“ – teigė ji, –­ mat jau dabar ne vienas atlikėjas teiraujasi dėl galimybės čia koncertuoti. Vargonai specialiai statyti kiek mažesni nei buvę senieji, palikta erdvės kamerinės sudėties ansambliui ar chorui, tad iš tiesų galima laukti turtingo, įvairaus muzikinio gyvenimo po barokinės Vilniaus liuteronų bažnyčios skliautais!

 

Statydama šios bažnyčios vargonus, „tarptautinė komanda“ „Orgelbau Klais Bonn“ (Vokietija) bei Laimučio Pikučio vargonų firma triūsė beveik porą metų. Likus savaitei iki „finišo“, užsukau Vilniaus liuteronų bažnyčion ir, užkopusi balkonan (o tviskančios vargonų „triūbos“ patraukė akį jau vos įžengus pro duris), radau besitariančius kolegas – Laimį Pikutį bei Heinzą Guenterį Habbigą; pastarasis, žymus Vokietijos intonavimo specialistas, yra atvykęs baigiamiesiems – vargonų intonavimo, jų skambesio pritaikymo erdvei – darbams. L. Pikučio paprašiau „reziumuoti“ šių vargonų statymo rūpesčius ir džiaugsmus. Vargonų meistras pirmiausia akcentavo, kad nauji vargonai šiuo metu Lietuvoje statomi retai, tad šis atvejis ypatingas. Be to, tai labai aukštos kokybės vargonai. Juos projektavo Johanneso Klaiso firma, gaminusi ir metalinius vamzdžius. Pašnekovo firmos indėlis – medinių komponentų gamyba (korpusas, medinės švilpynės ir kt.); tam atsivežta „rinktinė“ mediena iš Vokietijos. Kiekvieni vargonai – unikalūs, jie sąveikauja su erdve, pažymėjo L. Pikutis, tad ir šioje liuteronų bažnyčioje stengiamasi instrumentą intonuoti kuo subtiliau, kad garsai „nepritrenktų“ klausytojų. Vargonų muzikos gurmanams, mielai besilankantiems sekmadieniniuose Šv. Kazimiero bažnyčios koncertuose, turėtų magėti paklausyti ir naujųjų vargonų – palyginti subtilius skirtingų instrumentų niuansus. Baigiant mūsų pokalbį, įsiterpė ir p. Habbigas, pasidžiaugdamas ne tik galimybe darbuotis Lietuvoje, bet ir tuo, jog buvęs jų bendradarbis – pasirodo! – taip patobulėjęs.

 

Vilniečiams ir Vilniaus svečiams, norintiems paklausyti naujųjų vargonų, manau, tikrai nereiks „brautis“ į pamaldas, jie turės galimybę (pirmąkart ar darkart) atrasti liuteronų bažnyčią kaip atvirą kultūros renginių erdvę. Tiek L. Pikutis, tiek A. Saldukienė pažymėjo: šie vargonai skirti ne tik „akompanuoti“ pamaldoms, jie – o tai nėra būdinga bažnyčioms – koncertiniai (2 manualai, pedalai, 29 registrai). Šiai nuomonei pritarė ir Jūratė Landsbergytė, kartu su žinomais Vokietijos vargonininkais Joergu Peteriu Schulzu, Hansu Martinu Petersenu, Johannesu Geffertu bei A. Saldukiene šeštadienį vargonuosianti Vilniaus liuteronų bažnyčios šventiniame koncerte. Anot J. Landsbergytės, šiais vargonais galima atlikti įvairių stilių, įvairių epochų muziką. Šeštadienio koncertas, matyt, tai paliudys: programoje – nuo „privalomo“ J. S. Bacho iki M. K. Čiurlionio, primenant ir mažiau „chrestomatinius“ kompozitorius.

ASTRIDA PETRAITYTĖ

June 25, 2019, 10:36 am. Lietuvos Evangeliškos Bažnytinės Muzikos Sandrauga
Powered by Joomla! and the top 10 online poker sites