Ekumeninis giedojimo seminaras Gosau. 2008 06 23 – 2008 07 07

Created on Monday, 23 June 2008

Kalnų, giliųjų ežerų ir Mocarto, Bacho bei Mendelsono muzikos garsų dermė pavergė dviem savaitėms mus, kun. Mindaugą Žilinskį su žmona Laura iš Klaipėdos ir kun. Vaidą Klesevičių su žmona Vale iš Marijampolės, dalyvavusius ekumeniniame giedojimo seminare Austrijoje, Gosau miestelyje. Nebe pirmus metus žmonės iš Lietuvos LEBMS valdybos pirmininkės Lauros Matuzaitės, rėmėjo Walter Sohn bei sekretorės Gudrun Curle dėka turi galimybę pajusti Dievo kūrinijos, gamtos ir muzikos sandermės žavesį ir nuostabą Jo akivaizdoje. Manau, kad ši nuostaba kiekvienais metais yra ta pati ir tuo pačiu kitokia. Juk jau Heraklitas yra pasakęs, jog į tą pačią upę neįmanoma įbristi du kartus. Todėl nuoširdžiai dėkojame visiems žmonėms, suteikusiems mums džiaugsmą, kuriuo sugrįžę galime dalintis ir su kitais.

 Image

Seminaro dalyviai susirinko iš įvairiausių šalių: Vokietijos, Slovakijos, Čekijos, Lenkijos ir Lietuvos, todėl įdomu buvo patirti kultūrinius panašumus ir skirtumus. Labiausiai visus žavėjo seminaro vadovas Jochen Steuerwald. Tai neeilinė asmenybė, pasižyminti profesionalumu, ypatingu reiklumu, artistiškumu, įtaigumu ir neabejotinu pedagogo talentu. Repeticijos vykdavo kiekvieną vakarą Brigita Haim parapijos namuose dažniausiai griaudint perkūnijai ir gaivinant ne tik giedojimo, bet ir lietaus muzikai. Po jų skubėdavome į šalimais stovinčią evangelikų bažnyčią, kur trumpomis pamaldėlėmis pabaigdavome padovanotą nuostabią dieną.

 


Kadangi repeticijos prasidėdavo tiktai penktą valandą vakare, visa diena būdavo skirta pažinčiai su Gosau apylinkėmis. Pirmiausia aplankėme arčiausiai esantį Gosau ežerą. Dviejų valandų kelionė aplink jį virto tarsi amžinybe arba viena nepakartojama akimirka. Kėlėmės ir į šalia jo stūksančius kalnus, stebėdamiesi patirtomis transformacijomis. Iš šalies žvelgiant jie vienokie, prisiartinus visiškai kitokie ir kviečiantys vis iš naujo pažinti. Tarsi miražas ar gyvenimo tikslas, kurį trokšti atrasti, o suradęs jau nebeatpažįsti ir vėl ieškai.

 


Kaipgi Austrija be Mocarto? Kaip visa muzikinė kultūra be Zalcburgo muzikos akademijos? Kaip neprisiliesti prie šios dvasios, esančios taip netoli nuo mūsų gyvenamosios vietos (vos 60 km.). Aplankėme Mocarto muziejų - namus, kur jis augo ir gyveno, arkivyskupo rezidenciją - sales, kur jis jau septynerių metų koncertavo, nuostabias miesto gatveles, kuriomis jis vaikščiojo. Grožėjomės nuo tvirtovės atsiveriančia miesto panorama, Katedra, Šv.Petro vienuolyno bažnyčia ir kapinėmis.

 


Vis dėlto didžiausią įspūdį paliko Dachstein kalnai, 2450 m. aukštyje vis dar kylančios viršūnės, aukso spalvom žėrintis sniegas ir šalia tarsi iš Lietuvos pievų atklydusios gėlės. Žemiškasis kosmosas veriasi ypatingais pojūčiais. Ryšį tarp žemės ir dangaus primena kalnų koplytėlė ir ekstremalai, parašiutais nuo viršukalnių skriejantys, atrodo, į nežinomybę. Apie baimę, kad šis grožis vis dėlto gali būti pavojingas ir per daug realus, kalba “Penkių pirštų apžvalgos aikštelė”, leidžianti tiesiog stovėti virš bedugnės. O nuo jos žvelgiant žemyn tiesiog opoziciškai ramus ir harmoningas plyti Halstato miestelis. Pusiaukelėje aplankėme ledo urvus, druskų kasyklas.

 
Image

Stebina ne tik Austrijos gamta, bet ir kultūra. Kiekvieno mūsų aplankyto miesto - Bad Ischl, Hallstatt, Bad Aussee - senamiestis, architektūra labai turtingi ir kiekviename iš jų stūkso kaizerių rezidencijos. Tų pačių miestų bažnyčiose teko ir koncertuoti.

Seminaras baigėsi trimis nuostabiais koncertais Bad Ischl, Bad Aussee ir Gosau miestų bažnyčiose. Jų metu buvo atlikti šie kūriniai: J.S.Bacho Kantata Nr.93, W.A.Mocarto Mišios C-Dur, F.Mendelsono Kantata “Wer nur den lieben Gott lasst walten”.

Po koncertų vykusiame atsisveikinimo vakare dėkodami už nuostabų seminarą pašokome lietuvių liaudies šokį. Kunigas M.Žilinskis lietuvių kalba palaimino visus seminaro dalyvius.

 

Valė Klesevičienė
May 22, 2019, 3:45 pm. Lietuvos Evangeliškos Bažnytinės Muzikos Sandrauga
Powered by Joomla! and the top 10 online poker sites