Vilniaus Liuteronų bažnyčios skliautai prisipildė vargonų muzikos

Created on Thursday, 13 November 2008

 

Didingi garsai sklinda iš tūkstančių vamzdelių, kurių trumpiausi siekia vos pusę centimetro, o ilgiausi – penkis metrus. Nuo rugsėjo pabaigos Vilniaus Liuteronų bažnyčios erdvę užpildo naujų vargonų garsai.

 

„Viskas nauja, jaučiuosi kaip prie lėktuvo. Bažnyčios akustika labai gera, tai malonumas ne tik groti, bet ir klausyti“, - sakė Asta Saldukienė.

 
 

Vargonai puikiai priderinti ir prie architektūros.  Š.Kaušylaitė

Žiūrėkite videoreportažą.

Vokietijoje pradėti vargonų gamybos darbai buvo baigti Lietuvoje Laimio Pikučio dirbtuvėse. Jungtinė gamyba užtruko dvejus metus. Vyskupas Mindaugas Sabutis džiaugiasi, kad pasaulyje puikiai žinoma vargonų gamykla „Johannes Klais Orgelbau", kuriai netrūksta užsakymų, Lietuvių projekto ėmėsi be eilės.

„Jie nebuvo iš kažkur atkelti, restauruoti. Jie buvo statomi šiai erdvei ir šiam laikui“, - sakė Vyskupas Mindaugas Sabutis.

1995 metais Vokiečių gatvėje esančiai liuteronų bažnyčiai buvo sugrąžintas jos statusas ir vaizdas, mat po karo čia buvo įrengta paminklų dirbtuvė, bažnyčia padalinta į du aikštus. Antrajame įrengta krepšinio salė. Galiausiai restauracijos darbai buvo baigti, tačiau tinkančių vargonų trūko. Per pamaldas grodavo štai šiuo mažyčiu instrumentu.

Norite paklausyti lakštingalos čiulbesio – tereikia ištraukti mygtuką su tokiu užrašu. Šalia esanti traukė paleidžia liuteronų giesmę „Tvirčiausia apsaugos pilis“.

Vargonai ne tik akustika ir užrašais dera prie bažnyčios erdvės. Jie puikiai priderinti ir prie architektūros. Vargonų forma atkartoja bažnyčios skliautų lipdinius.

Tik elektra varomos dumplės dirba automatiškai. Visa kita reikia valdyti mechaniškai. Vargonininkė Saldukienė juokiasi, kad dar reikia priprasti prie tokio galingo ir didelio instrumento. Tačiau ir jo galimybės smarkiai skiriasi nuo ankstesniųjų vargonų.

Vyskupas M.Sabutis teigė, kad bažnyčiai vargonai labai svarbūs, o liuteronams - giedančiai bažnyčiai – ypač.

Pasiklausyti didingo instrumento kviečiami visi Vilniečiai ir miesto svečiai. Vyskupas sako, kad pasaulietinius koncertus planuojama rengti kiekvieną mėnesį. Pirmą kartą vargonai pasisveikins su miestu spalio 26 dieną per Jūratės Landsbergytės ir fleitininko Vytauto Oškinio koncertą.

Š.Kaušylaitė

Straipsnis www.lrytas.lt

 

June 25, 2019, 10:57 am. Lietuvos Evangeliškos Bažnytinės Muzikos Sandrauga
Powered by Joomla! and the top 10 online poker sites